Документален филм разказва за професор Александър Чирков
Документалният филм „Кой е професор Чирков“ ще има премиера на 7 ноември в кино „Люмиер“, съобщават от екипа на продукцията.
По думите им филмът има за цел да разкаже за големия български патриот, родолюбец и лекар, който променя света на медицината в страната ни, променя човешки съдби, спасява хиляди пациенти, променя мисленето на лекарите, на студентите си и създава поредица от инициативи, които са рутинна практика и след него.
„Това е основната тема в нашия филм. Създаване на съвременен документален филм, портрет за изтъкнатият български медик проф
Документалният филм „Кой е професор Чирков“ ще има премиера на 7 ноември в кино „Люмиер“, съобщават от екипа на продукцията.
Седмото издание на международния фестивал за дизайн „Мелба“ ще се проведе от 1 до 11 ноември в София.
В програмата са включени изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневният симпозиум „Мелба“, съобщават организаторите от „Комплект“.
Международния фестивал за дизайн „Мелба“ представя пред местната публика някои от най-влиятелните фигури в сферата на графичния дизайн, дизайн изследванията, илюстрацията, архитектурата, кураторската работа, продуктовия и индустриалния дизайн, посочват от екипа. „Симпозиумът „Мелба“ е централното събитие във фестивала и ще се състои на 2 ноември в „Топлоцентрала“.
Той представя шест студиа от четири различни държави, уточняват организаторите.
Сред тях е Сийтал Соланки, основател на студиото за дизайн Ma-tt-er, който изследва връ
Двайсет известни художници ще вземат участие в Lucky Hunt Sofia Graffiti Festival на 14 и 15 септември.
Те ще изрисуват над 1000 кв. м. площ в София, а програмата е посветена на домашните любимци и класическите автомобили, съобщават организаторите.
„Популярното събитие, посветено на графити културата у нас, ще допринесе за преобразяването на над 1000 кв. м“, отбелязват от екипа. Фестивалът се организира от екипа на Sofia Graffiti Tour съвместно с благотворителната организация Lucky Hunt Foundation, която помага активно на стотици бездомни кучета, котки, понита, магарета и други животни в беда. Достъпът до събитието е безплатен за всички желаещи, уточняват те.
Освен локацията, новост в програмата тази есен е и специалната творческа работилница, водена от популярната художничка Елена Мишева. Тя ще демонстрира акварелни техники, с които всеки
Белгийската група Hooverphonic идва за концерт в София, заедно със струнен квартет, за да отпразнува 25-годишнината от издаването на албума The Magnificent Tree.
Концертът е на 10 април в Joy Station, съобщават организаторите от BGTSC.
The Magnificent Tree е издаден през 2000 година и включва хитове като Mad About You и Vinegar & Salt.
„Комбинацията от трип-хоп, поп чувствителност и оркестралните елементи в албума завладяват публиката по целия свят, спечелвайки на групата широко признание от меломаните и много нови фенове. Като цяло, музикалното пътешествие на Hooverphonic, водещо до The Magnificent Tree, е белязано от иновации, артистичен растеж и отдаденост към разширяване на границите в областта на алтернативната и електронна музика. Албумът остава вечна класика, олицетворява
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.
Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.
Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“.
/ВСР
Над 40 художници от страната подредиха творби в „Есенен салон“ в ямболската Арт галерия „Стойчев“.
Експозицията показва повече от 80 творби в жанрово и стилистично многообразие – живопис, графика, скулптура, дърворезба, керамика, икони.
На откриването тази вечер присъстваха десетки ценители на изкуството и художници, както и заместник-кметът на Ямбол Енчо Керязов.
Изложбата събира целия колорит на есента, пречупен през погледа на талантливите български художници, каза галеристът Красимир Стойчев.
„Съчетава разнообразни произведения, обединени от вдъхновението на есенните багри, светлини и настроения. Авторите използват палитри, препълнени с топли тонове, за да ни разкажат истории за промяна, спомен и носталгия, както и за красотата на света около нас“, допълни той.
Куратор на изложбата е художникът Сашо
По думите им филмът има за цел да разкаже за големия български патриот, родолюбец и лекар, който променя света на медицината в страната ни, променя човешки съдби, спасява хиляди пациенти, променя мисленето на лекарите, на студентите си и създава поредица от инициативи, които са рутинна практика и след него.
„Това е основната тема в нашия филм. Създаване на съвременен документален филм, портрет за изтъкнатият български медик проф. Александър Чирков, за неговият жизнен и професионален път като си отговорим на въпроса „Кой е проф. Чирков“. Първият български лекар, присадил сърце на малкия Иванчо от Кърджали. През 2003 г. Проф. Александър Чирков прави и първата белодробна трансплантация у нас“, разказват от екипа.
Добавят, че той е първият български професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохиругия, изградил и най-известната специализирана болница - „Света Екатерина“.
„Личност, която заслужава да бъде уважавана и почитана от всички българи, да им служи за пример. Въвежда най-модерните методи в медицината в България, създава школа от водещи специалисти в областта на интервенционалната кардиологията и кардиохирургията. Изграждането на болница „Света Екатерина” не струваше нито лев на българския данъкоплатец. Проф. Чирков е създал плеяда от български кардиохирурзи, интервенционални кардиолози, специализирани реанимационни медицински сестри, осъществявайки един много ефективен трансфер на ноу-хау от лидерите в световен мащаб на тази дейност. Сам е финансирал своите ученици, като ги е изпращал в чужбина, за да изучават чуждите практики в областта на кардиохирургията и свързаните с нея специалности. Проф. Чирков до последния си дъх работеше за България и желаеше да създаде и болница в град Варна. Той е истински будител и визионер в областта на медицината“, коментират от екипа на филма.
Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма, която е и сценарист, заедно със Силвестър Силвестров, оператор – Делян Георгиев, дизайн и анимация – Владимир Петров. Консултанти са проф. д-р Иво Петров и д-р Румен Петков.
Видинската филхармония под диригентството на маестро Петър Димитров, Орлин Павлов и Еделина Кънева изнесоха концерт от терасата на Исторически музей – Самоков, посветен на празника на града.
Те представиха пред самоковци музикалното шоу „Сън в лятна нощ“.
Изпълнителите бяха посрещнати с аплодисменти, а в края на вечерта самоковци им ръкопляскаха продължително на крака. Музикантите бяха помолени да изпълнят още една песен на бис за финал на класическата вечер.
Двамата солисти изпълниха основно песни, посветени на любовта и лятото. Орлин Павлов започна с „Индианско лято“. Самоковци чуха и изпълнения от мюзикъла „Котки" като например песента „Спомен“. Прозвуча и световно известната мелодия от филма „Цар лъв“.
Водещата на събитието Ралица Стоянова каза, че от терасата на музея
Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината.
Ще звучат едни от най-емблематичните творби от жанровете на мюзикъла и филмовата музика, съобщават организаторите.
Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян, под диригентската палка маестра Вилиана Вълчева. Аранжиментите са на Вихрен Урумов. Участват хор и оркестър на Държавна опера- Русе, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.
Включени са популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от изпълненията на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA и много други, посочват организаторите.
Рядко копие на Конституцията на САЩ, отпечатано преди 237 години, ще бъде продадено на търг в четвъртък вечерта в Северна Каролина, предаде Асошиейтед прес.
Аукционната къща „Брънк Окшънс“ (Brunk Auctions) продава копието - единственото от този тип, за което се смята, че е принадлежало на частно лице. Минималната цена от 1 млн. щатски долара вече е предложена.
Копието е отпечатано, след като през 1787 г. Конституционният конвент на САЩ завършва изготвянето на предложена рамка за управление на страната и го изпраща на Конгреса на първо американско правителство с молба да го разпрати на щатите, за да бъде ратифицирано от народа. Това е едно от около 100-те копия, отпечатани от секретаря на Конгреса Чарлз Томсън. Известно е, че само осем от тях все още съществуват, а останалите седем са публична собственост.
От аукционната къща не са
Концертно изпълнение на операта „Бохеми“ от Джакомо Пучини е част от програмата на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. То ще бъде представено тази вечер в Художествена галерия „Илия Бешков“, съобщават от Плевенска филхармония.
Изпълнението под диригентската палка на маестро Григор Паликаров е на Пловдивската опера.
Солисти са Михаил Михайлов (Рудолф), Валери Труманов (Марсел), Алпер Юнлютюрк (Шонар), Божидар Божкилов (Колин), Пламена Гиргинова (Мими), Димитрина Кечеджиева (Мюзета). Режисьор е Нина Найденова.
В настоящото издание на Лауреатски дни "Катя Попова" участват над 600 изпълнители, от които 60 са лауреати от престижни конкурси от Европа и цял свят. В период от 18 дни в Плевен ще се състоят 13 музикални събития.
Музикалният фестивал ще продължи до 25 октомври. Т
Изложба, с картини от проведения край силистренското село Ветрен национален пленер по изобразително изкуство "Творецът и природата" бе открита в художествената галерия в Силистра.
Представени са творби на 8 художници. Всеки от тях по традиция ще подари по една своя творба на Силистренската община.
„По време на пленера творците използваха различни техники на рисуване - пастели, молив, креда, наблегна се на рисуването с маслени бои. Много са красотите на крайдунавското село Ветрен и може би най-добрият начин те да бъдат разкрити и показани, е чрез творбите на художниците. Затова дружеството на художниците и Община Силистра наложиха като традиция провеждането на пленера. Подобни събития са подходящи и за начинаещи художници, и за творци с богат рисувателен опит. Разбира се, темите са много и те не се изчерпват само и единствено с природните красота“, каз
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца.
Първата е подредена в художествен ...
Близо 20 картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново.
В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.
Началото на балния сезон беше както вин ...
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“.
Тя е подредена до 30 ноември в софийската галерия „Прегърни ме", съобщава ...
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София“ на 21 ноември вечерта. Хиляди фенове пяха и танцуваха с Крис и Юли по време на шоуто, наречен ...
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца.
Първата е подредена в художествен ...
Близо 20 картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново.
В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП.
Първоначалната оценка на тв ...
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Документален филм разказва за професор Александър Чирков
Документалният филм „Кой е професор Чирков“ ще има премиера на 7 ноември в кино „Люмиер“, съобщават от екипа на продукцията.„Това е основната тема в нашия филм. Създаване на съвременен документален филм, портрет за изтъкнатият български медик проф. Александър Чирков, за неговият жизнен и професионален път като си отговорим на въпроса „Кой е проф. Чирков“.
Документалният филм „Кой е професор Чирков“ ще има премиера на 7 ноември в кино „Люмиер“, съобщават от екипа на продукцията.
По думите им филмът има за цел да разкаже за големия български патриот, родолюбец и лекар, който променя света на медицината в страната ни, променя човешки съдби, спасява хиляди пациенти, променя мисленето на лекарите, на студентите си и създава поредица от инициативи, които са рутинна практика и след него.
Седмото издание на международния фестивал за дизайн „Мелба“ ще се проведе от 1 до 11 ноември в София.
В програмата са включени изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневният симпозиум „Мелба“, съобщават организаторите от „Комплект“.
Международния фестивал за дизайн „Мелба“ представя пред местната публика някои от най-влиятелните фигури в сферата на графичния дизайн, дизайн изследванията, илюстрацията, архитектурата, кураторската работа, продуктовия и индустриалния дизайн, посочват от екипа. „Симпозиумът „Мелба“ е централното събитие във фестивала и ще се състои на 2 ноември в „Топлоцентрала“.
Той представя шест студиа от четири различни държави, уточняват организаторите.
Сред тях е Сийтал Соланки, основател на студиото за дизайн Ma-tt-er, който изследва връ
Двайсет известни художници ще вземат участие в Lucky Hunt Sofia Graffiti Festival на 14 и 15 септември.
Те ще изрисуват над 1000 кв. м. площ в София, а програмата е посветена на домашните любимци и класическите автомобили, съобщават организаторите.
„Популярното събитие, посветено на графити културата у нас, ще допринесе за преобразяването на над 1000 кв. м“, отбелязват от екипа. Фестивалът се организира от екипа на Sofia Graffiti Tour съвместно с благотворителната организация Lucky Hunt Foundation, която помага активно на стотици бездомни кучета, котки, понита, магарета и други животни в беда. Достъпът до събитието е безплатен за всички желаещи, уточняват те.
Освен локацията, новост в програмата тази есен е и специалната творческа работилница, водена от популярната художничка Елена Мишева. Тя ще демонстрира акварелни техники, с които всеки
Белгийската група Hooverphonic идва за концерт в София, заедно със струнен квартет, за да отпразнува 25-годишнината от издаването на албума The Magnificent Tree.
Концертът е на 10 април в Joy Station, съобщават организаторите от BGTSC.
The Magnificent Tree е издаден през 2000 година и включва хитове като Mad About You и Vinegar & Salt.
„Комбинацията от трип-хоп, поп чувствителност и оркестралните елементи в албума завладяват публиката по целия свят, спечелвайки на групата широко признание от меломаните и много нови фенове. Като цяло, музикалното пътешествие на Hooverphonic, водещо до The Magnificent Tree, е белязано от иновации, артистичен растеж и отдаденост към разширяване на границите в областта на алтернативната и електронна музика. Албумът остава вечна класика, олицетворява
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите.
Освен постоянната експозиция и обогатената с новопостъпили експонати изложба „310 години пишеща машина“, гостите ни ще имат възможност да разгледат и фотоизложбата „София, уловена във времето“ – фотографска разходка из емблематичните сгради на столицата. Тя е дело на Елина Нинова“, разказват от екипа.
Европейски дни на наследството в София се организират от Столична община и Френски институт в България. Инициативата е част от Календара на културните събития на Столична община и от програма „София празнува 17 септември“.
/ВСР
Над 40 художници от страната подредиха творби в „Есенен салон“ в ямболската Арт галерия „Стойчев“.
Експозицията показва повече от 80 творби в жанрово и стилистично многообразие – живопис, графика, скулптура, дърворезба, керамика, икони.
На откриването тази вечер присъстваха десетки ценители на изкуството и художници, както и заместник-кметът на Ямбол Енчо Керязов.
Изложбата събира целия колорит на есента, пречупен през погледа на талантливите български художници, каза галеристът Красимир Стойчев.
„Съчетава разнообразни произведения, обединени от вдъхновението на есенните багри, светлини и настроения. Авторите използват палитри, препълнени с топли тонове, за да ни разкажат истории за промяна, спомен и носталгия, както и за красотата на света около нас“, допълни той.
Куратор на изложбата е художникът Сашо
„Това е основната тема в нашия филм. Създаване на съвременен документален филм, портрет за изтъкнатият български медик проф. Александър Чирков, за неговият жизнен и професионален път като си отговорим на въпроса „Кой е проф. Чирков“. Първият български лекар, присадил сърце на малкия Иванчо от Кърджали. През 2003 г. Проф. Александър Чирков прави и първата белодробна трансплантация у нас“, разказват от екипа.
Добавят, че той е първият български професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохиругия, изградил и най-известната специализирана болница - „Света Екатерина“.
Видинската филхармония под диригентството на маестро Петър Димитров, Орлин Павлов и Еделина Кънева изнесоха концерт от терасата на Исторически музей – Самоков, посветен на празника на града.
Те представиха пред самоковци музикалното шоу „Сън в лятна нощ“.
Изпълнителите бяха посрещнати с аплодисменти, а в края на вечерта самоковци им ръкопляскаха продължително на крака. Музикантите бяха помолени да изпълнят още една песен на бис за финал на класическата вечер.
Двамата солисти изпълниха основно песни, посветени на любовта и лятото. Орлин Павлов започна с „Индианско лято“. Самоковци чуха и изпълнения от мюзикъла „Котки" като например песента „Спомен“. Прозвуча и световно известната мелодия от филма „Цар лъв“.
Водещата на събитието Ралица Стоянова каза, че от терасата на музея
Концерт-спектакълът Live on Broadway на Рафи Бохосян и Държавна опера-Русе ще бъде представен в Ямбол на 26 септември, в Зрителната зала на Общината.
Ще звучат едни от най-емблематичните творби от жанровете на мюзикъла и филмовата музика, съобщават организаторите.
Спектакълът е по идея и сценарий на Рафи Бохосян, под диригентската палка маестра Вилиана Вълчева. Аранжиментите са на Вихрен Урумов. Участват хор и оркестър на Държавна опера- Русе, както и солистите Даниела Караиванова и Борис Луков.
Включени са популярни откъси от "Цар Лъв", "Коса", "Ах, този Джаз", "Фантомът на операта", "Уестсайдска история”, ”Мамма Миа”, “Красавицата и Звярът”, познати от изпълненията на Елтън Джон, Queen, Франки Вали, ABBA и много други, посочват организаторите.
Рядко копие на Конституцията на САЩ, отпечатано преди 237 години, ще бъде продадено на търг в четвъртък вечерта в Северна Каролина, предаде Асошиейтед прес.
Аукционната къща „Брънк Окшънс“ (Brunk Auctions) продава копието - единственото от този тип, за което се смята, че е принадлежало на частно лице. Минималната цена от 1 млн. щатски долара вече е предложена.
Копието е отпечатано, след като през 1787 г. Конституционният конвент на САЩ завършва изготвянето на предложена рамка за управление на страната и го изпраща на Конгреса на първо американско правителство с молба да го разпрати на щатите, за да бъде ратифицирано от народа. Това е едно от около 100-те копия, отпечатани от секретаря на Конгреса Чарлз Томсън. Известно е, че само осем от тях все още съществуват, а останалите седем са публична собственост.
От аукционната къща не са
Концертно изпълнение на операта „Бохеми“ от Джакомо Пучини е част от програмата на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“. То ще бъде представено тази вечер в Художествена галерия „Илия Бешков“, съобщават от Плевенска филхармония.
Изпълнението под диригентската палка на маестро Григор Паликаров е на Пловдивската опера.
Солисти са Михаил Михайлов (Рудолф), Валери Труманов (Марсел), Алпер Юнлютюрк (Шонар), Божидар Божкилов (Колин), Пламена Гиргинова (Мими), Димитрина Кечеджиева (Мюзета). Режисьор е Нина Найденова.
В настоящото издание на Лауреатски дни "Катя Попова" участват над 600 изпълнители, от които 60 са лауреати от престижни конкурси от Европа и цял свят. В период от 18 дни в Плевен ще се състоят 13 музикални събития.
Музикалният фестивал ще продължи до 25 октомври. Т
Изложба, с картини от проведения край силистренското село Ветрен национален пленер по изобразително изкуство "Творецът и природата" бе открита в художествената галерия в Силистра.
Представени са творби на 8 художници. Всеки от тях по традиция ще подари по една своя творба на Силистренската община.
„По време на пленера творците използваха различни техники на рисуване - пастели, молив, креда, наблегна се на рисуването с маслени бои. Много са красотите на крайдунавското село Ветрен и може би най-добрият начин те да бъдат разкрити и показани, е чрез творбите на художниците. Затова дружеството на художниците и Община Силистра наложиха като традиция провеждането на пленера. Подобни събития са подходящи и за начинаещи художници, и за творци с богат рисувателен опит. Разбира се, темите са много и те не се изчерпват само и единствено с природните красота“, каз
„Личност, която заслужава да бъде уважавана и почитана от всички българи, да им служи за пример. Въвежда най-модерните методи в медицината в България, създава школа от водещи специалисти в областта на интервенционалната кардиологията и кардиохирургията. Изграждането на болница „Света Екатерина” не струваше нито лев на българския данъкоплатец. Проф. Чирков е създал плеяда от български кардиохирурзи, интервенционални кардиолози, специализирани реанимационни медицински сестри, осъществявайки един много ефективен трансфер на ноу-хау от лидерите в световен мащаб на тази дейност. Сам е финансирал своите ученици, като ги е изпращал в чужбина, за да изучават чуждите практики в областта на кардиохирургията и свързаните с нея специалности. Проф. Чирков до последния си дъх работеше за България и желаеше да създаде и болница в град Варна. Той е истински будител и визионер в областта на медицината“, коментират от екипа на филма.
Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма, която е и сценарист, заедно със Силвестър Силвестров, оператор – Делян Георгиев, дизайн и анимация – Владимир Петров. Консултанти са проф. д-р Иво Петров и д-р Румен Петков.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.